RECENZE: Objevte chytrost s Lotus Smartime L50013

11. 6. 2021

Recenzuje: Tomáš Lichnovský

Pro testování a recenzi jsem si z našeho e-shopu vybral chytré pánské hodinky Lotus Smartime, model L50013/5, za 3 790 Kč. Jedná se o smartwatch spíše pro ty, kteří teprve objevují trend současnosti.
Proč? To se hned dozvíte. Postupně se zaměřím na vzhled, základní specifikace, klíčové funkce, příslušenství a vynesu finální verdikt.


Vzhled: Jednoduše... sportovně-elegantní

První, co majitel nových hodinek vidí po otevření krabičky, je kulaté černé pouzdro Lotusek. Řada výrobců chytrých hodinek volí spíše obdélníkový tvar kvůli maximálnímu využití displeje, ale tady zůstal Lotus konzervativní. Na lunetě, která není otáčecí, najdete cifry odstupňované po 5 sekundách, respektive minutách.
 


Průměr pouzdra je 48 mm, takže velikostně by měl padnout téměř každému muži. Díky povrchové úpravě PVD (physical vapour deposition) působí ocel prémiovějším dojmem, než bývá u hodinek této cenové kategorie zvykem. Zadní strana patří čidlům životních funkcí a z boku je korunka (jen tlačítko).


Šířka tahu činí 22 mm. Testovaný model L50013/5 má černý perforovaný tah ze silikonu, a navíc v balení najdete náhradní – tmavě modrý. Pokud hledáte jiné barvy, v nabídce najdete modely s označením /2–4, které mají také černé pouzdro hodinek, ale liší se právě barvami tahu. Specifikace: Zlatá střední cesta

Něco o technikáliích už jsem prozradil, ale pojďme podrobněji. Lotus (španělský výrobce) uvedl model na svět v květnu 2020. Celé hodinky pohání akumulátor, takže bez nabíječky se neobejdete. Dotykový displej kryje kvalitní minerální sklíčko, takže šetrný uživatel nebude mít problém.

Vodotěstnost je 10 ATM, tedy plavání nebo šnorchlování na dovolené zvládnou úplně v pohodě. Nehodí se na potápění. Odolnost dokládá certifikace IP68.
 


Klíčové funkce: Měření tepu či notifikace

Konečně jsme se dostali k tomu nejdůležitějšímu, a to jsou chytré funkce. Po dlouhém stisknutí korunky hodinky Lotus Smartime ožijí. Spustí se úvodní barevná obrazovka a přivítá vás také znělka z integrovaného reproduktoru. Aniž byste hodinky propojili s telefonem přes Bluetooth, můžete si ihned změřit tep nebo tlak.


V době psaní této věty mám tep 64 bpm a tlak 118/77 mmhg. Měření bych bral jako orientační (nemůže se vyrovnat citlivým lékařským přístrojům), nicméně podobné hodnoty ukazují i mé druhé hodinky. Pro plné využití ostatních funkcí a nastavení notifikací je potřeba nainstalovat do telefonu aplikaci Lotus Smartime.
 


Pro maximální chytrost stáhněte aplikaci

Hodinky vám samy nabídnou naskenování QR kódu, pod nímž se skrývá odkaz na zmíněnou aplikaci. Ta je dostupná jak pro telefony s Androidem, tak s iOS. Jakmile dojde k prvnímu synchronizování dat, máte hotovo. Zapněte si krokoměr a jděte na procházku, nastavte si konkrétní sport nebo monitorujte svůj spánek.

 

Všechna data můžete sledovat na hodinkách nebo je podrobně analyzovat v aplikaci. Ta je uživatelsky přívětivá a nabízí různé denní, týdenní či měsíční přehledy. Můžete si v ní i leccos nastavit. Z notifikací vám hodinky samozřejmě budou ukazovat příchozí zprávy SMS i jiné, oznámení různých aplikací nebo příchozí hovory.
 

Díky zabudovanému reproduktoru a mikrofonu můžete hovor vyřídit přímo přes své zápěstí. Stejně tak můžete přes hodinky hovor zahájit vybráním příslušné osoby v kontaktech nebo naťukáním čísla na číselníku. Potěší funkce zapnutí obrazovky při natočení zápěstím nebo 12 předvolených ciferníků s různou grafikou a ukazateli.
 

Příslušenství: Řemínky a nabíjecí kabel

Tady není o čem dlouze referovat. V balení najdete nabíjecí kabel na USB, ale adaptér není součástí balení. Musíte si ho tedy dokoupit, anebo hodinky nabíjet například přes USB notebooku, jako jsem to dělal já. Plné dobití trvá podle manuálu 120 minut. Hodinky se k nabíječce připojí přes magnet na zadní straně.

Jak už bylo zmíněno, v krabičce jsou dva originální perforované řemínky. Díky silikonu jsou přirozeně antibakteriální a díky husté perforaci dobře prodyšné. Výměnu řemínku zvládnete sami, protože integrovaná osička má výstupek pro snadné zmáčknutí pružinky a nasazení řemínku k pouzdru hodinek.
 
Verdikt

Lotus Smartime L50013 jsou navzdory nízké ceně (na poměry chytrých hodinek) velmi dobře zpracované. Černé ocelové pouzdro s úpravou PVD vypadá opravdu dobře a v kombinaci s černým páskem se hodí k jakémukoliv sportovnímu outfitu. Po zvolení konzervativnějšího pásku si hodinky můžete vzít i k obleku.

 

Nevýhod moc nevidím, ale kdybych měl něco zmínit, bylo by to nižší rozlišení displeje a strohá grafika menu i notifikací. Pokud máte zkušenosti s chytrými hodinkami s vyšší cenovkou, rozdíl určitě poznáte. Vzhledem k běžné konstrukci a k minerálnímu sklíčku bych byl opatrný při náročnějších outdoorových aktivitách.


Suma sumárum, v lehkém zařízení (jen 55 g včetně řemínku) dostanete hromadu chytrých funkcí, které využijí především sportovci. Říkáte si, že vy zase tolik nesportujete? Nevadí, pokud hledáte chytré hodinky s měřením různých životních funkcí a se sportovně-elegantním vzhledem, doporučil bych je i vám.
 

Nejste si jisti, vybírejte dál, aktuálně máme skladem...

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.