Puncovní značky

Jsme registrovaní u Puncovního úřadu jako výrobce, dovozce, prodejce a také pro kontrolní nákupy. Za původ a pravost našeho zboží ručíme.

Státní puncovní značky

Puncovní značku dává na šperk puncovní úřad. Punc označuje, o jaký kov jde a v jaké ryzosti. Puncovní značka je tedy zárukou za deklarovaný drahý kov.

Značky konvence

Značka se používá u šperků dovážených ze zemí, jejichž vlastní puncovní značky Česko uznává. V podstatě zastupuje nebo doplňuje českou puncovní značku a potvrzuje druh a ryzost drahého kovu.


Další značky, které najdete na špercích

Ryzostní značka

Značka udává, kolik čistého drahého kovu je poměrně zastoupeno ve slitině, ze které je šperk vyroben. Každý šperk je z nějaké slitiny. Dokonce i ryzí 24karátové zlato, které má největší zastoupení kovu v poměru 999/1000 (999 z 1000).

Sterlingové stříbro, používané na šperky nejčastěji, se značí číslem 925, protože slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbytek jsou další příměsi.

Výrobní a odpovědnostní značka

Značka výrobce je unikátní. Jde o osobní značku zlatníka nebo společnosti, která šperky ze zlata, stříbra a platiny vyrábí a prodává nebo dováží. Značku přiděluje Puncovní úřad, a to pouze registrovaným řemeslníkům a firmám.

Výrobní či odpovědnostní značka tak dává možnost najít autora nebo zdroj výrobku z drahých kovů, který tím deklaruje svoji odpovědnost za obsažený drahý kov. Na stránkách Puncovního úřadu v seznamu registrovaných prodejců najdete naši společnost GOLDTIME a.s. s registrovanou odpovědnostní značkou GTM v pětiúhelníku.


ŠPERKY BEZ PUNCU

Ne všechny šperky z drahých kovů musí puncovní značku mít. Značky se šperkům dávají až od určité hmotnosti a pro každý kov a každou zemi jsou tyto limity jiné. V ČR se řídíme Zákonem o puncovnictví a zkoušení drahých kovů (puncovní zákon), 539/1992 Sb. a vyhláškou č. 363/2003 Sb., kterou se provádí puncovní zákon. Puncovní povinnost stanoví § 12 této vyhlášky​.

V Česku nemusí mít puncovní značku zlato a platina do 0,5 g a stříbro do 3 g. Takové šperky puncovní úřad nemusí kontrolovat a označovat puncem. Každý šperk ale musí mít ryzostní značku a značku výrobce, abyste znali kvalitu kovu a původ šperku.

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.