Hodinky a vodotěsnost

8. 6. 2018

Vodotěsnost pánských i dámských hodinek se značí ve třech jednotkách – atmosférách (ATM), barech (bar) nebo metrech (M). Všechny udávají velikost tlaku vodního sloupce, který pod vodou působí na hodinky. 10 metrů vodního sloupce odpovídá tlaku 1 baru a 1 atmosféry. Takže hodinky s hodnotou 50 ATM vydrží tlak vody v hloubce 500 m.

Má to ale háček! Vodotěsnost se testuje v laboratorních podmínkách tak, že se hodinky prostě ponoří do nádoby s tlakem odpovídajícím příslušné hloubce. Nikdo s nimi neplave ani neskáče šipky. Právě pohyb pod vodou zvyšuje tlak a zátěž na hodinky a může způsobit, že do nich vlhkost pronikne.

Našim zákazníkům vždy radíme nepodceňovat údaje o vodotěsnosti hodinek. Než začnete hodinky kupovat, ověřte si, jestli vydrží zátěž, kterou od nich očekáváte.

Vodotěsnost hodinek

Pokud budete používat hodinky dle udané vodotěsnosti na hodinkách, vyhnete se tak problému zamlžených hodinek.

Jednoduše, pokud s hodinkami chcete plavat případně je používat při některém z vodních sportů (surfing apod.), tak se poohlédněte po hodinkách s vodotěsností 10 ATM / 10 BAR.

V případě, že se budete chtít potápět, je nutné volit modely s vodotěsností 20 ATM / 20 BAR a výše.

Hodinky s nižším stupněm vodotěsnosti 3 ATM / 3 BAR používat pouze na běžné nošení, nikoliv pro vodní sporty.

Voda může do vodotěsných hodinek proniknout i tak, že pod hladinou mačkáte tlačítka nebo otáčíte korunkou. Před vstupem do vody se proto vždy ujistěte, že korunka je zamáčknutá a úplně zašroubovaná.

S možnými odlišnostmi a doporučeními od výrobce se můžete seznámit v každém návodu k použití, který obdržíte při koupi hodinek.

Jak se starat o vodotěsné hodinky

Po plavání ve slané nebo chlorované vodě hodinky opláchněte vodou z vodovodu a osušte je.

Ve vlhkém prostředí hodinky průběžně pozorujte. Pokud se sklíčko zamlží, je uvnitř voda a hodinky potřebují odborný servis. Zaskočit s nimi můžete do kterékoli naší prodejny.    

Chraňte hodinky před rychlými změnami teplot, například při saunování. Hodinkám obecně nesvědčí teplá nebo horká voda.

Hodinky sami nikdy neotvírejte. Vodotěsné hodinky mívají šroubovací zadní kryt a řadu těsnění, jejichž správné dotažení zajistí jen zkušený hodinář.

Hodinky nejsou vodotěsné (na)vždy

Vodotěsné hodinky nikdy sami neotvírejte a svěřte jejich servis profesionálnímu hodináři. Vodotěsnost hodinek byste měli nechat zkontrolovat jednou ročně a pokaždé, když se hodinky otevřou kvůli výměně baterie nebo opravě. Obraťte se na kteroukoli naši prodejnu.

Teď už víte o vodotěsnosti vše a můžete si vybrat správné hodinky.

 
 

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.