Jak správně vybrat velikost prstenu?

5. 4. 2019

Není žádné tajemství, že pro výběr správné velikosti prstenu je důležité vědět, jaký je obvod prstu. To ale není míra, kterou každý běžně zná, jako třeba výšku postavy. Přesto je poměrně snadné obvod prstu spolehlivě změřit. A teď přichází pár tipů, jak na to:
 

Jak změřit prst

  • změřte pravítkem vnitřní průměr prstenu, který nosíte
  • vložte dovnitř prstýnku po obvodu proužek papíru, označte si, kde se konce překrývají, a pak změřte vzdálenost od jednoho bodu k druhému
  • navlékněte si zapůjčený prsten na svůj prst a tam, kde vám prsten bude přesně sedět, změřte obvod provázkem
  • pokud měříte velikost sobě a nemáte zatím žádný padnoucí prsten, změřte si provázkem obvod prstu - přitom pozor na vhodnou chvilku, protože třeba po namahavé práci můžete mít prsty oteklejší
 

Prsten jako dárek

Měřte tajně stejným způsobem, když budoucí šťastná majitelka nového šperku některý svůj prsten na chvilku odloží.

Ale co když žádný prsten ještě nenosí nebo ho vůbec nesundává? I na vás jsme mysleli a o kousek níž vám poradíme, co s tím, když nemůžete měřit.
 

Máte změřeno a co teď?

  • Pokud jste měřili průměr, existuje standardizovaná převodní tabulka velikostí, která vám přesně řekne, jakou velikost potřebujete. Převody nejběžnějších velikostí najdete dole pod článkem.
  • Pokud jste měřili obvod, pak délka v milimetrech rovná se velikost prstenu.
  • Abyste nemuseli velikost převádět, v našem e-shopu u každého prstenu najdete oba údaje,  průměr i velikost a hned víte, který koupit (jak ukazuje obrázek).

V převodních tabulkách najdete přesnost na desetinu milimetru, což berte lehce s rezervou. Sami měřte na celé milimetry a při rozhodování se přikloňte vždy k většímu číslu. Je potřeba myslet na to, že prsten je potřeba navléci přes kloub, jehož obvod je většinou větší než obvod v místě, kde prsten nosíte. Zjistíte také, že čím širší je prsten, tím lepší bude větší velikost. Navíc některé ručně vyráběné šperky se na desetinu milimetru vždycky také netrefí.

Teď máte obrovskou šanci vybrat prsten v dokonalé velikosti. Až ho zkusíte, uvidíte, jak dobře vám sedne. Prsteny se dají zvětšit i zmenšit, a je to velmi jemná zlatnická práce. I když je určitě pro každou ženu lepší pocit změnit velikost za menší než za větší, v případě prstenu s kameny může být úprava velikosti složitější. Velikost si u nás proto raději vyměňte.

Prsteny Bering  |  Prsteny Engelsrufer  |  Prsteny Pandora |  Prsteny Silverino

 

Co když nemůžu změřit?

Když kupujete prsten jako překvapení a dotyčná dáma zatím žádný prsten nenosí nebo ho ani na chvilku nesundává, abyste ho mohli tajně změřit, tak budete muset trochu hádat.

Změřte si obvod svého prstu a až její ruku vezmete něžně do své, všimněte si, jaký je asi tak mezi vašimi prsty rozdíl. Tím už bude vaše hádání o něco přesnější.

Dalším vodítkem může být, že většina dámských prstenů má velikost 50-58 mm. Proto v našem e-shopu a prodejnách najdete nejširší výběr právě v těchto velikostech.

V každém případě si můžete nechat poradit zkušeným odborníkem - třeba ochotnou prodavačkou v některé z našich prodejen.
 

Nastavitelná velikost

Udělat radost sobě nebo jiné ženě můžete i extravagantním prstenem s nastavitelnou velikostí.

V našem e-shopu právě takové prsteny máme! Prsteny Engelsrufer s andělským křídlem, které dokonale padnou a navíc budete mít svého anděla strážného stále nablízku.
 

Na velikosti záleží...

Ano, jsou i prstíky mnohem útlejší (začínají už na velikosti 44) nebo silnější, a vybraný prsten si pak můžete nechat ve zlatnictví přizpůsobit. Když si nejste jistí velikosti, vyberte si větší.

Pokud u nás nenejdete vhodnou velikost na výměnu, zkušený zlatník vám prsten upraví.
 

Nejčastější velikosti dámských prstenů 

velikost / obvod mm značka Pandora přibližný průměr mm značka Bering přibližný průměr mm
50 15,9 15,7
51 16,2  
52 16,6 16,5
53 16,9  
54 17,2  
55 17,5 17,4
56 17,8  
57 18,1 18,2
58 18,5  
59 18,8  
60 19,1 19,0
  

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.