Citizen Eco-Drive: Kalibr Citizen 0100 - nejpřesnější autonomní hodinky na světě

24. 8. 2021

Přesnost je vysoce žádaná vlastnost hodin a hodinek již od počátku hodinářského řemesla. Jejímu zvyšování napomohla v dějinách hodinařiny celá řada vynálezů. U věžních a stolních hodin to bylo použití kyvadla, později umožnil vynález oscilující setrvačky začít vyrábět i poměrně přesné kapesní, a posléze také náramkové, hodinky.
Tuto přesnost dále zvýšil vynález tzv. tourbillionu, který u kapesních hodinek eliminoval jednosměrné působení gravitace. Jeho důmyslný mechanismus nyní rádi aplikují i výrobci novodobých náramkových hodinek, aby tím prokázali svou schopnost vyrobit sofistikované mechanické zařízení, a především aby tím zvýšili hodnotu – a  tudíž i cenu – svých špičkových modelů.
Další velký pokrok znamenal vývoj nových teplotně inertních materiálů pro výrobu vlásku setrvačky.
 
 

Quartzová revoluce

Největší revoluci v dosahování přesnosti ale přinesla tzv. quartzová revoluce na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let, kdy mechanickou setrvačku nahradil quartzový (křemenný) oscilátor zapojený do integrovaného obvodu napájeného miniaturní baterií. Tak vznikly mnohem přesnější a postupem času i produkčně jednodušší a levnější hodinky, které dosahují ve srovnání s běžnými mechanickými hodinkami mnohonásobně vyšší přesnosti.

U běžných mechanických hodinek se může odchylka přesnosti pohybovat v jednotkách až desítkách sekund za den, zatímco běžné quartové hodinky vykazují podobnou odchylku za měsíc, respektive za rok. Taková vysoká přesnost uspokojila většinu výrobců i zákazníků natolik, že vývoj v tomto směru tak trochu usnul na vavřínech.

V průběhu let se sice objevili výrobci, kteří se pokoušeli přesnost quartzových strojů ještě zvýšit a v menším měřítku v tom byli i úspěšní (např. Omega, Pulsar, Breitling), ale většinou narazili na limitující problém: zvyšování přesnosti vyžadovalo i výrazné zvyšování vibrační frekvence quartzového krystalu, což bylo velmi náročné na energii.
Například systém firmy Citizen nazvaný Cryston Mega-Quartz již v roce 1975 umožňoval dosažení odchylky pouhé 3 sekundy za rok, ale tehdejší baterie mu byly schopny dodávat energii pouhých šest měsíců, což nebylo moc praktické a obchodně úspěšné.
A později, když se objevily hodinky řízené rádiovým signálem a později i mobilní telefony zaručující naprosto přesný čas díky technologii GPS, přestal být vývoj stále přesnějších quartzových hodinek pro většinu výrobců zajímavý.
 
1975: Citizen Crystron 4 Mega
1960: První elektronické hodinky ACCUTRON z dílny Bulova
Skutečné nadšence v otázce maximální autonomní přesnosti však výzva nepřestala zajímat. Jako věc prestiže se jí v posledních letech chopili dva přední japonští výrobci a konkurenti. Nově osamostatněná značka Grand Seiko přišla se svým quartzovým strojkem 9F, jenž nabízí přesnost +/- 10 sekund za rok a firma Citizen v roce 2018 nadělila sobě i světu ke svému stoletému výročí kalibr 0100, jenž se pyšní dosud nevídanou přesností +/- 1 sekunda za rok.
Ano, čtete dobře. Tento strojek se odchýlí od přesného času maximálně jednu sekundu za celý rok. A je třeba znovu zdůraznit, že jde o hodinky s autonomní regulací – to znamená jejich chod není ovlivňován žádným signálem zvenčí; hodinky s kalibrem Citizen 0100 jsou vyrobeny natolik precizně a využívají takových inovací, že jsou schopny garantovat tuto přesnost samy o sobě.

V čem spočívá vysoká přesnost kalibru Citizen 0100

Japonští konstruktéři a vývojáři z dílny Citizen vsadili především na zvýšení vibrační frekvence quartzového krystalu, který má na rozdíl od těch běžně užívaných, broušených do tvaru dvouramenné vidličky („ladičky“), tvar nepravidelného zaobleného hranolu. Tento výbrus se označuje písmeny AT na rozdíl od zmíněného ladičkového výbrusu typu XY. Běžně užívané quartzové krystaly pracují na frekvenci 32,768Hz, speciální krystaly s výbrusem AT mají frekvenci 8,4MHz, tedy 256krát vyšší.

Krystal typu AT je navíc mnohem rezistentnější vůči vnějším vlivům, například
  • velké změny teploty,
  • nárazy nebo vibrace,
  • dokonce i subtilní vlivy jako je zemská přitažlivost či slapové síly Měsíce.
Vysoká frekvence krystalu je nezbytným předpokladem vysoké přesnosti, ale sama o sobě by nestačila, kdyby všechny komponenty hodinek nebyly vyrobeny s nejvyšší možnou přesností. Aby bylo této výrobní preciznosti dosaženo, jsou všechny komponenty strojku 0100 vyráběny pomocí technologie LIGA, která zaručuje naprostou tvarovou i povrchovou dokonalost i těch nejmenších dílů.
 
Brusy krystalu
Typy oscilátorů
Frekvence oscilátorů

K dokonalé přesnosti přispívají i další technologické vychytávky jako je například kontinuální termoregulace vnitřního prostředí strojku, kterou zajišťuje integrovaný obvod, jenž každou minutu měří teplotu quartzového krystalu a dle naměřených hodnot koriguje jeho výstupní frekvenci. Tento „inteligentní“ obvod se také stará o ochranu a správnou polohu ruček za všech okolností. V případě nárazu je na zlomek sekundy jejich pohyb zablokován, aby nedošlo k jejich nežádoucímu posunu, a vzápětí jejich pozici řídící obvod koriguje a aktualizuje.

Převod sekundové ručky je také konstruován tak, aby nedocházelo k jejímu chvění či drobnému zpětnému chodu při každém skoku, jak tomu často bývá u běžných quartzových hodinek. Sekundová ručka kalibru 0100, jež je z estetických i funkčních důvodů vyrobena z povrchově ošetřené mosazi, skáče neomylně z jednoho časového indexu na druhý s naprostou precizností a lícování jejího lehce zakřiveného konce (eliminace efektu paralaxy) s jednotlivými indexy je naprosto dokonalé.
 
A ještě je třeba zmínit další významnou přednost strojku 0100. Jak již bylo uvedeno, vysokofrekvenční quartzový strojek je náročný na energii. Aby byla eliminována nutnost pravidelné výměny baterií, je celý mechanismus napájen solární energií získávanou patentovanou technologií Eco-Drive, kterou firma Citizen za posledních čtyřicet let dovedla k maximální dokonalosti. Hodinkám stačí k jejich bezchybnému chodu pouhá občasná expozice světlu - dennímu či umělému. Přitom na jedno plné nabití jsou hodinky schopné v úsporném režimu fungovat až osm měsíců.
 

První model kalibru Citizen 0100 byl představen v roce 2018 v kapesních hodinkách
uvedených ke stoletému výročí založení firmy Citizen. Tyto hodinky nadělila firma Citizen sama sobě v podobě prototypu a pro zbytek světa se staly příslibem, že se brzy dočkáme implementace nového kalibru i do klasických náramkových hodinek.

K tomu došlo již v následujícím roce, kdy byly představeny náramkové hodinky ve velikosti 37,5 mm v pouzdře z bílého zlata následovány dvěma cenově dostupnějšími modely z materiálu Super TitaniumTM. Všechny tyto modely byly uvedeny jako limitované edice (bílé zlato 100 ks, titanové s perleťovým číselníkem 200 ks a titanové s černým číselníkem 500 ks). Lze ale očekávat, že pokud budou tyto výjimečné modely na trhu úspěšné, stanou se postupně hodinky s kalibrem Citizen 0100 dostupnějšími i pro širší řady zájemců.
 
Prototyp kapesních hodinek - kalibr Citizen 0100
AQ6010-06A
AQ6021-51E
AQ6020-53X


Podívejte se na celý příběh kalibru Citizen 0100

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žádnou slevu nebo akci. Jako první se dozvíte o novém zboží v e-shopu. Pošleme vám jen to, co vás zajímá - zadejte svůj e-mail.